خانه / سلامت / نوزاد مادران سیگاری در معرض چه خطراتی هستند
مادران سیگاری
NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.

نوزاد مادران سیگاری در معرض چه خطراتی هستند

سیگار کشیدن ریسک عقیمی را در زنان افزایش می دهد و باعث حاملگی نابجا و سقط جنین و اختلالات جفت می شود.

سیگار کشیدن مادران باردار چه عواقبی دارد؟

یک آنالیز جدید سیگار کشیدن مادران باردار را به تفاوت ها در DNA نوزادانشان که خود آنها بازتابی از تغییرات ایجاد شده در بدن بزرگسالان سیگاری است، پیوند می دهد و نشان می دهد که چگونه سیگار کشیدن ممکن است با برخی از نقائص جنینی ارتباط داشته باشد.
این پژوهشگران برای بررسی تغییرات سیگار کشیدن بر متیلاسیون DNA (یک واکنش شیمیایی در DNA که در فعال شدن ژن ها نقش دارد) داده های مادران و نوزادنشان را مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. این پژوهشگران متوجه شدند در زنان بارداری که به طور روزانه سیگار می کشند، متیلاسیون در ۶۰۷۳ نقطه از DNA نوزادانشان به شکل متفاوتی نسبت به متیلاسیون DNA نوزادان مادران غیرسیگاری انجام می شود.
بسیاری از این تفاوت ها در نزدیکی یا روی مجموعه ای از ژن های مریوط به رشد ریه و دستگاه عصبی، سرطان های مرتبط با سیگار و نقصان های مادرزادی همچون شکاف لب و کام قرار داشتند.سیگار کشیدن

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن

تاثیر سیگار کشیدن مادر بر جنین

 دکتر استفانی لاندن، معاون رئیس شاخه همه گیرشناسی در موسسه ملی علوم زیست محیطی و بهداشت در پارک پژوهشی ترینگل در کارولینای شمالی و نویسنده ارشد مقاله این بررسی گفت:«ما از پیش می دانستیم که به هر قیمت که شده باید از سیگار کشیدن در حین بارداری یا پس از تولد نوزاد پرهیز کرد.»
این پژوهشگران این داده ها را از بررسی ۶۶۸۵ مادر و نوزادانشان مربوط به مطالعاتی در سراسر دنیا به دست آوردند.اغلب این زنان گفته بودند که سیگار نمی کشند، اما حدود ۱۳ درصد از این زنان سیگاری های روزانه بودند و ۲۵ درصدشان پذیرفته بودند که گاهی در طول بارداری سیگار می کشند پژوهشگران برای آنالیز الگوهای متیلاسیون در DNA نوزادان، عمدتاً نمونه های خون بند ناف این نوزادان را پس از زایمان جمع آوری کردند.
این پژوهشگران که گزارششان را به طور آنلاین در ژورنال ژنتیک انسانی آمریکا منتشر کرده اند، می نویسن با وجودی که این بررسی چگونگی تأثیرات سیگار کشیدن مادر بر رشد نوزاد یا بیمارشدن او را به بیماری را ثابت نمی کند، اما این یافته ها نشان می دهد که تفاوت های متیلاسیون DNA ممکن است در ظهور برخی از نقصان های نوزادی یا مشکلات پزشکی در نوزادان مادران سیگاری نقش داشته باشد.

کشیدن سیگار در دوران شیردهی و روش های کاهش مضرات آن روی نوزاد

مادران سیگاری، علارغم اینکه با کشیدن سیگار به بدن خود آسیب میزنند، اما نگران سلامتی نوزاد خود هستند. احتمالا می دانید که نیکوتین سیگار از طریق خون، وارد شیر شما میشود و به بدن کودک نیز منتقل میشود. حال سوال این است که آیا مادران سیگاری، باید به کودک خود شیردهی پستانی داشته باشند یا خیر؟

چه سیگاری باشید و چه نباشید، در هر صورت، شیردهی پستانی بهتر از شیرخشک است

شیر مادر دارای موادی است که بدن کودک را در برابر بیماری ها ایمن میکند و حتی برخی اثرات مضر سیگار را روی کودک ، خنثی میکند. بطور مثال : شیر مادر اثر منفی دود سیگار و قلیان را بر روی شش های نوزاد تا حد زیادی کاهش میدهد. مسلما بهتر آن است که مادران شیرده، سیگار نکشند. اما اگر نمی توانید کشیدن سیگار را متوقف کنید، بهتر است شیردهی پستانی را ادامه دهید.

هرچه بیشتر سیگار بکشید، ضررهای بیشتری را به بدن خود و کودک خود وارد میکنید. اگر نمی توانید سیگار کشیدن را ترک کنید، حداقل تعداد سیگارهای خود را کم کنید و یا سیگار را مثلا پس از دو پُک خاموش کنید.

عوارض تاثیر دود سیگار بر کودکان :

کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، بیشتر به بیماری های تنفسی، سینه پهلو، آسم، عفونت گوش و سینوس، برونشیت، و سوزش چشم مبتلا میشوند.

کولیک در کودکانی که پدر یا مادرشان سیگاری است بیشتر رخ میدهد و کودکان چنین والدینی بیشتر نق میزنند . همچنین دود سیگاری که در خانه پیچیده و مانده ، می تواند موجب تحریک و سوزش در کودک شود.

کودکان مادرانی که زیاد سیگار میکشند، گاه و بیگاه دچار تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات شکمی (دل درد) و اسهال میشوند و ممکن است مادر نداند که دلیل آن ، سیگاری است که خودش می کشد و دود و مشکلات آن به چشم کودک عزیزش می رود.

احتمال بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در خواب، در کودکانی که والدین سیگاری دارند، هفت برابر افزایش می یابد.

کودکان با والدین سیگاری، دو تا سه برابر بیشتر برای مشکلات تنفسی و آلرژی به پزشک مراجعه میکنند.

کودکانی که در خانه، هوایی را تنفس میکنند که در آن سیگار کشیده شده، میزان HDL خونشان کم تر است. همان چربی مفید خون که جلوی بیماریهای شریانی را میگیرد.

تحقیقات نشان داده است که احتمال مبتلا شدن به سرطان شش در کودکانی که پدر و مادرشان، هر دو در خانه سیگار می کشند، در سالهای بزرگسالی، دو برابر افراد عادی است.

عوارض-دود-سیگار-بر-نوزاد

عوارض سیگار بر روی شیر مادر:

از شیر گرفته شدن کودک قبل از موعد

کاهش تولید شیر توسط مادر

کاهش میزان هورمون پرولاکتین (این هورمون وظیفه سنتر و تولید شیر را در بدن مادر بعهده دارد)

چگونه اثرات منفی سیگار کشیدن بر کودک را به حداقل برسانیم؟

بهترین حالت: سیگار کشیدن را متوقف کنید

کم بکشید: هر چه کمتر بکشید، احتمال بروز بیماری ها کمتر میشود. نوزادان سیگاری هایی که روزانه بیش از یک پاکت سیگار می کشند، به شدت در خطرند.

از یک ساعت قبل از شیردهی و بخصوص در حین شیردهی سیگار نکشید.

سیگار را پس از شیردهی بکشید. طوری که حداقل تا یک ساعت و نیم بعد از سیگار کشیدن، نیازی به شیردهی نباشد. زیرا پس از ۹۵ دقیقه، میزان نیکوتین خون شما نصف میشود.

در اتاق کودک ، به هیچ وجه سیگار نکشید. حتی بهتر است که بیرون از خونه سیگار بکشید (مثلا در بالکن) . همچنین اجازه ندهید کس دیگری در نزدیکی کودک شما سیگار دود کند.

در محیط بسته مانند اتومبیلی که کودک قرار دارد، سیگار روشن نکنید. به شش های کودک خود فکر کنید که ممکن است در سالهای بعد دچار بیماری شود.

همچنین ببینید

ژاپنی

اصول تناسب اندام ژاپنی ها

۴ راه برای سالم و لاغر ماندن ژاپنی ها طبق کارشناسان سلامت غربی فاکتورهای مهم برای کاهش وزن وجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.