خانه / اجتماعی / 22 دی روز پرستار و ولادت حضرت زینب
روز پرستار

22 دی روز پرستار و ولادت حضرت زینب

پنجم جمادی الاولی روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت پس از شهادت حسین علیه السلام، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند .

نامگذاری روز پرستار (۲۲ دی)

پنجم جمادی الاولی یا ۲۲ دی روز تولد حضرت زینب (س) بوده و ۲۲ دی را روز پرستار یا گرامیداشت مقام پرستار می نامند. علت نامگذاری ۲۲ دی به نام روز پرستار این است که حضرت زینب پرستاری برادر زاده خود و دیگر بیماران را بر عهده داشت. او تا آخرین نفس تلاش کرد که دین خود را نسبت به برادرش ادا کرده و چون مادری مهربان فرزندان یتیم او را زیر بال و پر خودش بگیرد تا آن ها در آغوش گرم او آرام گیرند. حضرت زینب تنها پرستار بیماران دشت کربلا نبود زیرا پرستاری از بیمار یکی از کوچکترین مسئولیت های او محسوب می شد و هر چند پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی است و پرستار متعهد باید با صبر و حوصله سختی ها و مشکلات را متحمل شود و چنین کاری از عهده هر کس بر نمی آید ولی با این حال، مقام زینب (س) آنقدر عظیم بوده که او را پرستاری دلسوز و عاشق بنامیم. زینب (س)، نقش نگهداری از قیام خون بار حسین را برعهده داشت که قطعا اگر او این بار را بر دوش نمی گرفت، خون پاک برادرش پایمال می شد و بسیار دشوار بود که نهضت حسین به مردم ابلاغ گردد و شاید بدون اسارت خاندان و پیشگامی زینب در رسوا ساختن حاکم، نام پیامبر نه تنها از مناره های مساجد بلکه از تاریخ پاک و محو می گردید. زینب در پس آن مصیبت بزرگ، آن چنان بار سنگین پرچم ولایت را بر دوش گرفت، در برابر کفر ایستاد و سخنرانی کرد که از آنجا حرکت توابین آغاز شد و تا نسل ها آثار این حرکت عظیم هویدا است و به برکت زینب (س) و قیامش، همچنان بیرق های خونین عاشورا به نشانه روز انتقام مظلوم از ظالم در سراسر جهان افراشته می شود زیرا زینب بود که پیام خونین حسین را به تمام نسل ها و عصرها رساند. علت نامگذاری روز میلاد او به روز گرامیداشت مقام پرستار یا ۲۲ دی به خاطر دو مورد است: تجلیل از مقام و شخصیت آسمانی حضرت زینب (س) که با برگزاری این مراسم یادی از این بانو می شود و تقویت روحیه زینب گونه در میان پرستاران و تقدیر از زحمات آنان. این مقاله به مناسبت ۲۲ دی نگارش شده است.

نامگذاری روز پرستار

کلام پایانی برای روز پرستار یا ۲۲ دی

پرستاری هنری بی نظیر و تخصصی است. پرستاری تنها مراقبت از علایم حیاتی بیمار نبوده، بلکه دمیدن روح زندگی است در تن رنجور بیمار، وزش نسیم محبت است و جاری ساختن جویبار امیدواری در بدنی خسته. پرستاری حفظ جان بیمار است و تقویت روح او. پرستاری درمان زخم های بیمار بوده و مرهم نهادن بر زخم های درون او. پرستاری آمیختن طبابت جسم است با طبابت روح.۲۲ دی را باید گرامی داشت و از زحمات بی دریغ این فرشتگان زمینی با اهدای شاخه ای گل یا گفتن کلامی مهربان قدردانی کرد.

پرستار افسانه نبود

پرستار بیگانه نبود

لحظه ها بوی عطرش

پرستار شبنامه نبود

پرستار، روشن بود

صفای لحظه ها با او

پرستار بال پروانه ها

پرستار صفای میخانه ها

پرستار روشنی شبانه ها

مهمان می شود بر دل

روح بزرگ سر تعظیم

از نور مهر او

پرستار نور و بینایی

پرستار شور و رهایی

قبلکه گاه پاکی زن و مرد

پرستار حور و زیبایی

قلب معرفت گیرد از صفایش

تمامی معرفت در او

پرستار مهد یک شهید

پرستار شهد یک نوید

دم مسیحایی ز دامنش

پرستار دهد یک فرید

سخن از دل بود

پرستار پاک بود و پاک

همچنین ببینید

چشم آبی

تاثیر ژنتیک بر رنگ چشم

چگونه چشم رنگی داشته باشیم داشتن چشمان روشن و رنگی از معیارهای زیبایی محسوب نمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.