خانه / اجتماعی / خانه تکانی عید را از کی شروع کنیم
خانه تکانی

خانه تکانی عید را از کی شروع کنیم

خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است.

هرچند که آپارتمانهی کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته میشوند.
اما این روزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی آید.
از گردگیری و شستشوی وسایل خانه گرفته تا خرید لوازم جدید و نو نوار کردن خانه. سختی غبار روبی خانه بزرگ و کوچک یک طرف و شادی و امید بر آمدن سال نو با خبرها و اتفاقات شیرینش از یک طرف دیگر عذاب شستشوی چند روزه را بر طرف می کند! خانه تکانی درواقع مراسمی است که گاهی روزها و ساعت‌ها وقت و انرژی را از اعضای خانواده می‌گیرد اما در عین حال کاری دوست داشتنی است آن هم با تمام مشقت ها و زحماتی که به دنبال دارد.

قبل از شروع خانه تکانی چه کارهایی باید انجام داد

یکی از مقدمات استقبال از بهار و سال نو خانه تکانی است که گاهی هم بسیار سخت و مشکل به نظر می رسد حتی ممکن است مقدار زیادی از وقت مان را بگیرد . دراین مطلب شما را با کارهای قبل از خانه تکانی آشنا می کنیم.خانه تکانی

خانه تکانی

قبل از شروع خانه تکانی چکار کنیم

قبل از شروع خانه تکانی وسایل زیر را دور خانه تکانی یکی از سخت ترین کارهای قبل از سال نو است. اگر می خواهید به راحتی و بدون کوچک ترین مشکلی خانه تکانی کنید باید یک سری وسایل را دور بریزید . آخرین باری که اسکاچ ظرفشویی یا بالش های تان را جایگزین کردید، یا کمد کمک های اولیه را از داروهای تاریخ مصرف گذشته خالی نمودید، کی بود؟ با وجودی که استفاده از این کالاها و اشیا حتی بعد از گذشت تاریخ مصرف یا آسیب دیدن شان هم چنان وسوسه کننده است اما نگه داشتن آن ها نه تنها ریخت و پاش اضافی ایجاد می کند، بلکه بر سلامت و امنیت شما نیز تأثیر می گذارد. در این مطلب لیستی از کالاهای خانگی رایج را گردآوری کرده ایم که باید هرچه سریع تر از شرشان خلاص شوید. پس منتظر ننشینید و به بهانه نزدیک شدن عید، یک سطل یا کیسه زباله بردارید و پروژه ی خانه تکانی منزل تان از کالاهای اضافی و به درد نخور را آغاز کنید .

قبل از خانه تکانی غذاهای مانده در یخچال را دور بریزید 
آیا در دور ریختن غذاهای مانده کوتاهی می کنید؟ پس بهتر است بدانید غذاهای مانده در یخچال باید طی دو یا سه روز خورده شوند، زیرا بعد از این زمان خطر مسمومیت غذایی افزایش می یابد. اگر مطمئن هستید در این زمان دو یا سه روزه غذا را مصرف نمی کنید، آن را فریز کنید، زیرا در این صورت بین سه تا چهار ماه سالم باقی می ماند .

قبل از خانه تکانی برس های کثیف توالت را دور بریزید 
برس های توالت با وجودی که ابزارهایی ضروری برای تمیز کردن سرویس بهداشتی هستند، اما آلودگی زیادی با خود حمل می کنند و باید به طور مرتب تعویض شوند – هر شش ماه یک بار زمان مناسبی است. با این وجود این قضیه بستگی به میزان و نوع استفاده ی شما از این ابزار ها نیز دارد. شما می توانید عمر برس توالت را با ضدعفونی کردن موی ها و دسته ی آن بعد از هر بار استفاده افزایش دهید .

خانه تکانی

آشنایی با کارهای قبل از شروع خانه تکانی

قبل از خانه تکانی بالش ها را دریابید
اگر بالش خود را زیر میکروسکوپ بگذارید، با دیدن آنچه پشت لنز است، جا می خورید. سلول های مرده ی پوست، مایعات بدن، کنه ها، کپک ها و باکتری ها و حشره های میکروسکوپی دیگر – که می توانند سبب به خطر انداختن سلامتی و به هم ریختن خواب شوند – تنها بخشی از آلودگی های رایجی هستند که در بالا یا درون بالش ها وجود دارند. چندش آور است، نه؟ ما قبلا رازهای شستشو و نظافت کالای خواب برای یک خواب سالم را به شما پیشنهاد داده ایم .
بر اساس گفته ی متخصصان شما باید بالش ها را هر ۱۸ ماه یک بار تعویض کنید. استفاده از روکش های بالش و شستن مداوم بالش ها هر سه ماه یک بار، عمر و نظافت آن ها را تا زمان تعویض شان افزایش می دهد .

داروها و ویتامین های منقضی شده ار قبل از خانه تکانی دریابید 
اغلب داروها با گذشت زمان فاسد می شوند و با اتمام تاریخ مصرف شان حتی ممکن است سمی و خطرناک شوند. یک راه حل بدیهی برای جلوگیری از این اتفاق، سر زدن مداوم به کابینت داروها و دور انداختن قرص ها، کپسول ها، شربت ها و پمادهای منقضی شده است. البته توجه داشته باشید که به جای انداختن این داروهای منقضی شده در سطل زباله، آن ها را به داروخانه ها بدهید تا به صورت صحیح و امن دفع شوند .

خانه تکانی

 با کارهای قبل از شروع خانه تکانی آشنا شوید

قبل از خانه تکانی کاغذهای باطله و بی استفاده را دریابید 
بدون شک اکثر ما در میز کار یا کمد خود کوهی از کاغذها و اسنادی داریم که شاید فقط یک دهم آن ها مهم باشند و بقیه را معمولا به خاطر وسواس نگه می داریم . من پیشنهاد می کنم زمانی را به بررسی این کاغذها و حذف کاغذها و اسناد اضافی اختصاص دهید. شما تنها لازم است اسنادی را نگه دارید که حاوی اطلاعات اصلی و قابل استفاده در آینده هستند.

خانه تکانی را کی شروع کنیم

از همین حالا برنامه ریزی کنید
زمستان که به نیمه می‌رسد دغدغه‌ ذهنی و حواس مردم به خانه تکانی معطوف می‌شود. البته یک ماه فرصت باقی مانده برای همت به تمیز کردن خانه پس اگر برنامه داری تا در عرض کمتر از یک هفته به قول خودتان تمام خانه را تمیز کنید در این یک ماه باقی مانده هر روز مقداری از کارهایتان را انجام دهید تا حداقل با رسیدن سال نو تاب و توان حرکت را داشته باشید!
از همین حالا یک دفتر بردارید و هر کاری که قرار است امروز انجام دهید را روی آن پیاده کنید.
همین کار را برای روزهای دیگر هم انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک هفته با این برنامه جلو بروید چه تغییری نسبت به سال‌های قبل برای ذهن آشفته و روحیه‌تان به وجود می‌آید.
البته ناگفته نماند این خانه تکانی عید را فقط به محل زندگیتان معطوف نکنید. خوب می‌دانید پس از اتمام کارهایتان و دیدن یک خانه تمیز و مرتب که با تغییرات کوچک و بزرگی هم همراه نشده است چقدر در روحیه‌تان تاثیر گذار خواهد بود.
خانه تکانی دل‌ها فراموش نشود
حالا بیایید و یه زمانی را هم به خانه تکانی دلهایتان اختصاص دهید. به هر حال طی یک سال زندگی با آدم‌های متفاوتی سر و کارداشته‌اید، خیلی ازآن‌ها به زندگی‌تان شادی بخشیده‌اند و خیلی از آنها آنچنان باعث ناراحتی‌تان شده‌اند که هنوزم که هنوزه وقتی یادتان می‌آید ناراحت می‌شوید.
امسال وقت آن شده است که با یک حرکت منحصر به فرد دلهایتان را از پایه و اساس خانه تکانی کنید.  دیدگاهتان را نسبت به انسانهای اطرافیان تغییر دهید،‌رفتارهای نامطلوب و زننده‌تان را اصلاح کنید و بهتر از همه بعضی و ناراحتی و کینه‌هایتان را به راحتی دور بریزید. امسال خانه‌ی دلتان را گرم و تر و صیقلی تر از هر سال کنید چرا که برای رسیدن سال نو هیچ جایی برای خانه تکانی مناسب‌تر و واجب‌تر از دل نیست.
یادمان باشد خانه‌ای زیبا و دوست داشتنی که صاحب خانه‌اش دل پاک و مهربان و بدون بغض و کینه داشته باشد حتما یادش می‌ماند قبل از اینکه به استقبال بهار برود اول دلش را خانه‌تکانی کند.
کار گروهی
این عید تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید.این کار نه تنها باری از دوش شما بر می دارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد. از بچه ها بخواهید که تخت های خود را مرتب کرده، اسباب بازی ها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سر جای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما بر می دارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.
کارها را ساده کنید
گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آنرا نپوشیده اید راحت کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را در دستور کار خود قرار دهید.
بیشتر بخوانید:

همچنین ببینید

فال روزانه ۹ فروردین ۱۳۹۸

♠️🍭♦️ فــــاݪ روزانه پـــاســـوڔ ♥️🍭♣️ 📅 تاریخ : فال روزانه پنجشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۸ ⭐️چينش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.