خانه / آموزشی / چگونه یک چهارشنبه سوری بدون آسیب داشته باشیم!؟

چگونه یک چهارشنبه سوری بدون آسیب داشته باشیم!؟

 

چهار شنبه سوری چیست!؟

چهارشنبه سوری
چهارشنبه

ایرانی ها مانند دیگر تمدن های دیگر دارای رسوم و آئین باستانی هستند که از دیرباز بین مردم رواج داشته است. رسومی که بیانگر تمدن کهن ایران و هویت ملی آن ها می باشد .

یکی از این رسوم به نام چهارشنبه سوری معروف است. طبق آئین باستانی ایرانی ها آخرین چهارشنبه سال آتش بسیار بزرگی روشن می شود و تا صبح روز بعد این آتش روشن می ماند.

کنار این آتش بزرگ، آتش های کوچیکی را روشن می کنند و مردم از روی آن با خواند شهر: (( زری من از تو، سرخی تو از من)) می پرند. در واقع این آئین یک جور آرزوی سلامتی برای خود و خانواده می باشد.

این شعر درواقع در گذشته برای یکم راسم مذهبی نیز استفاده می‌شد و واژه سور به معنی سرخ در آخر چهارشنبه قرار می گرفت.

در واقع مردم خواستار این هستند که تمام مشکلات و بیماری های خود را به آتش منتقل کنند و آتش نیز تمام سرخی خود را به آن ها انتقال دهد. زیرا در گذشته ایران، آتش نشان قدرت و سرزندگی بود.

چهارشنبه سوری در واقع جشنی نیست که برای یک قوم خاصی باشد بلکه تمام مردم ایران به آن پایبند هستند و آن را انجام می دهند.

در گذشته ایران افرادی به نام آتش افروزان بودند که به شهر های مختلف ایران می رفتند تا مردم را برای این جشن باستانی آماده کنند.

در واقع این آتش افروزان و مردان هنرمندی بودند که انجام مراسم های خاص و خیابانی و خواندن سرود های خاص سرگرمی و شور شوق سال جدید را برای مردم به ارمغان می آوردند.
این آتش افروزان تا هفت روز قبل از سال نو و دو روز بعد از سال نو هنگام شب به تمامی نقاط شهر و روستا می رفتند و آتش را روشن می کردند و تا هنگام صبح این آتش را روشن نگاه می داشتند.
در واقع ایرانی ها باستان بر این اعتقاد داشتند که آتش نماد مهر و دوستی و زیبایی و سلامت است و با روشن کردن آن در سال جدید این نیروی مهر و دوستی در سال نو جاری خواهد شد.

چهارشنبه سوری در زمان های اخیر

چهارشنبه سپری
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-03-15 15:40:51Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿÿÿ“Œ„Njÿ

اما در چندین سال اخیر این روز زیبا به یک روز وحشتناک و پر خطر تبدیل شده. و بسیاری از خانواده در این روز خسارات جبران ناپذیری را متحمل می شوند جوری که ممکن از عزیزان خود را از دست بدهند!.
این روز زیبا به علت استفاده از مواد آتش زا و پر خطر از حالت سنتی خود خارج شده و به یک کابوس تبدیل شده.و باعث بحرانی برای کودکان و خانوادهایشان می باشد.

این بحران طبق آمار سازمان فوریت ها پزشکی و آتش نشانی بیانگر نقص شدن بسیاری از کودکان و حتی بزرگ سالان، مرگ بسیاری از نوجوانان، خسارت ها مالی ، آتش سوزی ها مراکز عمومی، و بسیاری از حوادث در آخرین چهارشنبه سال می باشد.

و این روز عزیز و سنتی به دلیل خارج شدن از حالت سنتی خود باعث سلب ارامش مردم ایران و ایجاد تشویش و نگرانی ها خانواده ها شده.

اما باید خانواده ها با آموزش های لازم به کودکان خود این بحران را سرکوب کنند و یک چهارشنبه سوری بی خطر را سپری کنند .

ضرورت های ایمنی در چهارشنبه سوری !

چهارشنبه سوری

به گفته روانشناسان کودک برای تخلیه هیجانات خود باید اقداماتی را انجام دهند مانند تحرک کافی و ورزش کردن. و به گفته این روانشناسان اگر هیجانات به درستی هدایت شوند بسیاری از ناهنجاری ها از بین خواهد رفت.

خانواده ها باید برای آگاهی فرزندان خود تلاش کنند و نکات ایمنی در هنگام استفاده از مواد آتش زا را برای آن ها توضیح دهند.

اگر هر کودکی بداند که عواقب استفاده نا صحیح از این قبل مواد چه گونه خواهد بود. هیچگاه تمایلی برای استفاده از این مواد نخواهد داشت.
به عنوان مثال کودکان خود را در شب چهارشنبه سوزی به مراکز درمانی ببرید تا ببیند که استفاده ناصحیح از این قبلی مواد چه خواهد بود.

دوم : ضرورت های پزشکی را برای آن ها توضیح دهید مثلا اگر هنگام به چشم های آن ها آسیبی دید بدون استفاده از هر چیز دیگر به فوریت ها پزشکی مراجعه کنند
اگر پوست و بدن آن ها آسیب دید فورا لباس خود را دربیاورند. این قبیل آموزش ها باعث حداکثر خسارات خواهد شد.

سوم : در این شب کودکان خود را سرگرم کنید و با ایجاد یک فضای آرام نشاط بخش در خانه مانع ایجاد انگیزه آن ها برای خروج از خانه بشوید

همچنین ببینید

خواص میوه ها

خواص انواع میوه همه ما روزانه به مصرف میوه های مختلف می پردازیم و متوجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.